Raniuszek

Raniuszek (łac. Aegithalos caudatus) wygląda jak puchata, bawełniana kulka z długim ogonkiem. Jest malutki (jego waga zimą to jakieś 8 gramów, tyle co 1,5 tabletki na gardło), niesamowicie zwinny i szybki. Zlatuje się małym, rodzinnym stadkiem na jakiś krzak, wykonuje ekwilibrystyczne popisy na gałązkach i równie szybko znika. 
Raniuszki są bardzo zżyte ze sobą: rodzinnie, partnersko i potrafią opiekować się wzajemnie stadnymi pisklakami. Bardzo lubią być ze sobą blisko. Gdy zrobi się zimniej taka raniuszkowa rodzinka siedzi, tuląc się razem do siebie na gałązce, jak nanizane na drucik filcowe pomponiki. Na wiosnę pary raniuszków tkają w rozwidleniu cienkich gałązek niezwykłe gniazdo przypominające kosmiczne awokado wykonane z pajęczych nici, mchów i puchu. Gniazdko jest bowiem dekorowane różnymi drobinkami, porostami i liszajami.
Cudnie ogląda się raniuszki szalejące w krzakach czarnego bzu. Szkoda, że tak szybko umykają. I co ciekawe, to bardzo polski ptak, występujący w całym kraju. Kto widział, kto zna? 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Święty Graal

LeFigaro i Zofija